Jesienią jest zimniej, ale kolorowo!
4 listopada 2024 r. bibliotekę odwiedziła grupa „Kwiatuszki” z Przedszkola nr 4 im. Tadeusza Kościuszki w Staszowie.
W bibliotecznej krainie na dzieci czekały wspaniałe zajęcia pełne twórczych wyzwań i nowych przygód. Spotkanie poświęcone było tematyce jesiennej, rozmawialiśmy o zmianach zachodzących w przyrodzie, o ptasich odlotach, o drzewach zmieniających swoje barwy, o zapasach na zimę, a także o sposobach spędzania wolnego czasu jesienią.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, kreatywność i uśmiech, który towarzyszył nam na każdym kroku. Wasza energia sprawiła, że to jesienne bajanie było naprawdę wyjątkowe!
Niepodległość jest w nas – świętujmy ją razem!
11 listopada to wyjątkowy dzień w historii Polski! To także okazja, do przekazywania dzieciom wartości patriotycznych poprzez kreatywne i edukacyjne aktywności.
Z okazji zbliżającej się 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, spotkaliśmy się w bibliotece z uczniami klasy II „a” z Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Staszowie. Wspólne, głośne czytanie patriotycznych wierszy i rozmowy o symbolach narodowych, czy samej idei niepodległości stanowiły integralną część tych zajęć. Wspominaliśmy drogę naszej Niepodległej do wolności. Podczas niezwykłej podróży przez „ojczyzny losu koleje” przenieśliśmy się w czasy wielkich historycznych wydarzeń i poznaliśmy opowieści – pełne odwagi i niegasnącej nadziei. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach, dając wyraz swojemu zainteresowaniu i zaangażowaniu podczas wykonywania różnorodnych zadań. Uczniowie świetnie się bawili, czerpiąc radość ze wspólnych aktywności.
Ta lekcja historii na pewno pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy za piękne chwile patriotyzmu.
7.11.2024 r. naszą Bibliotekę odwiedzili podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Kurozwękach. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania biblioteki. Podopieczni mieli okazję zobaczyć nie tylko regały pełne książek, ale także dowiedzieć się więcej o historii biblioteki i zasadach jej funkcjonowania. Podczas wizyty zaprezentowano kilka wyjątkowych książek, które wzbudziły zainteresowanie. Były to zarówno książki związane z naszym regionem, jak i popularne pozycje literatury pięknej oraz albumy pełne zdjęć. Dzięki temu każdy mógł znaleźć coś interesującego.
Po zwiedzaniu biblioteki zorganizowano warsztaty plastyczne, podczas których podopieczni mieli okazję stworzyć własne zakładki do książek. Była to bardzo twórcza część wizyty – uczestnicy z entuzjazmem ozdabiali swoje zakładki, wykorzystując kolorowe flamastry, cekiny i bibułę.
Na zakończenie wizyty na miłych gości czekał smaczny poczęstunek. Wszyscy zebrali się przy stole, by wspólnie delektować się kawą, herbatą i pizzą, co sprzyjało integracji i pozwoliło na podsumowanie wizyty w przyjaznej atmosferze.
Wizyta w bibliotece była dla podopiecznych ŚDS ciekawym i wyjątkowym doświadczeniem, które pozwoliło nie tylko poznać ciekawe książki, ale również spędzić czas w miłym towarzystwie.
Uwaga!
Przypominamy, że 9.11.2024 r. (sobota) Biblioteka w Staszowie będzie czynna w godzinach 8:00 - 14:00 - pierwsza sobota w miesiącu.
Więcej informacji:
Dzieciństwo to czas odkryć, emocji i wyzwań. Dla dzieci współczesny świat i otaczająca go rzeczywistość są z jednej strony bardzo interesujące i fascynujące, ale z drugiej strony złożone, wywołujące niepokój, a czasem rozczarowanie.
Czy wiecie, że nasze bajkowe spotkania z najmłodszymi w staszowskiej bibliotece mają niezwykłą moc? Dzięki niesamowitym opowieściom każde dziecko może znaleźć własny sposób na lepsze zrozumienie siebie i otaczającego go świata. Wczuwając się w emocje, jakich doświadczają główne postacie bajkowe, najmłodsi odkrywają własną tożsamość i pobudzają wyobraźnię...
Dzieci z Przedszkola w Smerdynie, które 12 listopada 2024 r. odwiedziły naszą książnicę, wysłuchały opowieści o tym, że każdy z nas każdego dnia doświadcza różnych uczuć.
Dużo rozmawialiśmy o wartości przyjaźni, o tym jak ważne są relacje z innymi ludźmi, jak cenne jest mieć dobrych kolegów i przyjaciół oraz jak samemu być dobrym przyjacielem. Przedszkolaki doskonale wiedzą, że każdy z nas jest indywidualny i niepowtarzalny. Dzięki temu doskonale uzupełniamy się w przyjaźni i uczymy się od innych ciekawych rzeczy. Miło jest mieć przyjaciół, którzy zawsze znajdują dla nas czas i pomagają w potrzebie. Było to bardzo emocjonujące spotkanie.
Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przybycie i zapraszamy ponownie.
13 listopada 2024 r. gościliśmy w bibliotece uczniów klasy I „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. I.J. Paderewskiego w Staszowie. Za pomocą teatrzyku kamishibai uczniowie poznali swoją piękną ojczyznę z perspektywy „Królowej Polskich Rzek” – Wisły!
Wisła nie jest „zwykłą rzeką”... W pamięci Polaków zapisała się jako symbol polskości i patriotyzmu. Podczas spotkania zabraliśmy naszych gości w wyjątkowy literacki rejs po Wiśle. Wymienialiśmy myśli, odczucia i wiedzę podróżując wzdłuż jej zakoli. Niektóre informacje nas zaskoczyły, inne rozbawiły, a jeszcze inne pozostawiły przestrzeń do przemyśleń. Był czas na obserwację i refleksję. Zafascynowani Wisłą, zgłębialiśmy jej tajemnice, legendy, historię, walory i zagrożenia, z jakimi nasza polska rzeka się mierzy. Tej ekscytującej i żywiołowej podróży towarzyszyły przystanki w znanych i mniej znanych miejscach na mapie Polski.
Na zakończenie pierwszoklasiści wykonali prace plastyczne nawiązujące do tematu zajęć. Była to wspaniała podróż pełna wrażeń, która na długo pozostanie w naszej pamięci.
Dziękujemy i do zobaczenia.
Bajki odgrywają ważną rolę w życiu każdego dziecka. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, pomagają oswoić lęki dzieci, a czasem są wzorem do naśladowania. Czytając dzieciom bajki, rozwijamy ich wyobraźnię i pamięć, wzbogacamy ich słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dzieci jest zabawny i kolorowy.
14 listopada 2024 roku w naszej bibliotece było bardzo bajecznie, kolorowo i wesoło. Odwiedzili nas uczniowie klasy I „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. I.J. Paderewskiego w Staszowie. Uczestnicy spotkania przenieśli się do bajkowego świata pełnego miauczących opowieści... Koty, kotki i koteczki zagościły i zadomowiły się u nas na dobre. Nie da się ukryć, że są to bardzo interesujące i tajemnicze zwierzęta. Typowa niezależna kocia natura i zdeterminowana postawa są przyczyną wielu interesujących, zabawnych, ale i pouczających historii. Przewodnikiem w naszej wyjątkowej literackiej podróży był kotek Cukierek! Przesympatyczna historia przedstawiona z perspektywy małego kociaka zachwyciła dzieci. Każdy z uczniów mógł przez kilka chwil poczuć się jak KOT – mógł mruczeć, miauczeć, przeciągać się...
Kocie opowieści nie tylko rozbawiły, ale również nauczyły młodych czytelników ważnych wartości, takich jak przyjaźń, odwaga i empatia. Był to niezwykle inspirujący i radosny czas!
Dziękujemy i do zobaczenia.
Dzień Pluszowego Misia tuż, tuż... Zbliża się wielkimi „pluszowymi” krokami! Jest to urocze święto, które ma na celu uczczenie jednej z najpopularniejszych zabawek na świecie – pluszowego misia, symbolu dzieciństwa, ciepła, bezpieczeństwa i przyjaźni.
Z tej okazji razem z dziećmi w Przedszkolu nr 3 im. Papieża Jana Pawła II w Staszowie świętowaliśmy to pluszowe wydarzenie. Było misiowo, kolorowo i bardzo wesoło! Podczas zabawy w misiowej krainie każdemu przedszkolakowi towarzyszył pluszowy przyjaciel, nieważne czy duży, czy mały, z uszkiem, czy bez każdy był wspaniały i wyjątkowy. Dzieci z grupy „Misie” i „Kotki” poznały historię pluszowej przytulanki, wspólnie recytowały wiersz o misiu, rozwiązywały zagadki, układały puzzle, brały udział w misiowych zabawach i zapoznały się z sylwetkami misiów – bohaterów literackich. Dziękujemy za tak mile spędzony czas. Mamy nadzieję, że mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przeminie, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”.
Listopadowa zaduma nad przemijającym czasem zmusza nas do refleksji i wspomnień... Jak rozmawiać z najmłodszymi o takich tematach? Jedną z form takiej rozmowy jest niewątpliwie bajka, dostarczająca wiedzy, ale też niosąca ładunek terapeutyczny. Książki mają magiczną moc zmieniania świata i dają nieograniczone możliwości jego poznawania. Pomagają zrozumieć i opanować emocje, poradzić sobie ze słabościami i strachem. Często przenoszą nas w piękne, magiczne krainy. Bogaty w „bajkowe” wydarzenia i charakterystyczne postacie świat pozwala zapoznać się dziecku z sytuacją problemową w przyjazny sposób.
18 listopada 2024 r. bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. I.J. Paderewskiego w Staszowie.
Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z niezwykle ciepłą i wzruszającą opowieścią o przemijaniu. „Jesień liścia Jasia” Leo Buscaglia stała się inspiracją do dyskusji o życiu, przemijaniu i pamięci o bliskich. Autor porównuje życie do pór roku, które się zmieniają i że nie powinniśmy się bać tych zmian, bo to naturalna kolej życia. A ono odradza się na nowo, mimo że my umieramy...
DKK Staszów - „Gorące mleko”
19.11.2024 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się po raz kolejny, by podzielić się wrażeniami z przeczytanej książki.
Tematem dyskusji była książka pt. „Gorące mleko” Deborah Levy.
„Gorące mleko” to powieść o poszukiwaniach tożsamości i granicach pomiędzy wolnością a zależnością. Główna bohaterka Sofia jest młodą kobietą, która razem z matką Rose udaje się do kliniki w Hiszpanii, gdzie ma zostać zdiagnozowane nieznane schorzenie matki. W trakcie pobytu w obcym kraju Sofia zmaga się z własnymi emocjami, pytaniami o przyszłość oraz relacją z matką, która przez całe życie była dla niej źródłem frustracji, ale także troski.
Powieść porusza trudne, często bolesne tematy, takie jak miłość, uzależnienia emocjonalne, niepełnosprawność, poszukiwanie własnej tożsamości, a także próby uwolnienia się od rodzinnych więzów. Z kolei sama relacja między matką a córką jest złożona, pełna napięć, oczekiwań i niedopowiedzeń.
Jest to subtelna opowieść o poszukiwaniu sensu, złożonych relacjach i wpływie przeszłości na teraźniejszość.
W spotkaniu wzięło udział 9 osób.
Światowy Dzień Pluszowego Misia to wyjątkowe święto, które obchodzone jest na świecie 25 listopada. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek moda na misie nie przemija. Pluszowy miś to symbol szczęśliwego dzieciństwa.
20 listopada 2024 roku w naszej bibliotece gościliśmy grupy 5-6 latki „Biedronki” oraz 4-5 latki „Chochliki” (grupy integracyjne) z Przedszkola nr 8 im. Jana Christiana Andersena z Oddziałami Integracyjnymi w Staszowie.
Dzieci poznały historię pluszowej Przytulanki, rozwiązywały zagadki, układały puzzle, poznały misiowych bohaterów bajek i bajeczek, brały też udział w ciekawych zabawach ruchowych.
Czas szybko mijał i musieliśmy się pożegnać, ale wszystkim towarzyszył uśmiech na twarzy.
Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy za rok.
Do zobaczenia!