„Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość” oraz „Zwierzenia Maigreta”

Dnia 13.09.2022 r. o godzinie 15:30 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Podczas spotkania dyskutowaliśmy o dwóch książkach.
Pierwsza to: ks. (ksiądz) Jan Kaczkowski – Piotr Żyłka „Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość”.
W inspirującej rozmowie z Piotrem Żyłką ks. Jan porusza trudne tematy związane z wiarą, powołaniem, chorobą. Z szeregu odpowiedzi wyłania się niezwykła osobowość ks. Jana z wykształcenia bioetyka, a więc człowieka i kapłana kompetentnego w sprawach aborcji czy in vitro. Porusza wiele problemów, tych fundamentalnych, ale i zwykłych, codziennych. Ceniony za swój autentyzm, odwagę i szczerość. Podziwiany zarówno przez katolików, jak i niewierzących. Sam o sobie mówi, że jest onkocelebrytą, czyli człowiekiem znanym głównie z tego, że ma raka. Zanim się o tym dowiedział, wybudował hospicjum w Pucku.
Książkę powinni przeczytać przede wszystkim młodzi ludzie, ponieważ pozwala zastanowić się nad sobą, nad swoją duchowością, nad swoim życiem i nad tym co w życiu jest naprawdę ważne.
Druga pozycja to: „Zwierzenia Maigreta” Georges Simenon.
W tej opowieści o komisarzu Maigret mało jest klasycznego kryminału. Mamy tu morderstwo kobiety, gdzie głównym podejrzanym jest mąż, ale komisarz ma wiele wątpliwości co do jego winy. Z drugiej strony członkowie klasy, do której należała denatka i opinia są przekonani o winie męża.
Książka stawia ważne pytanie: w jakim stopniu bezstronny jest system sprawiedliwości, i jak go deformują stosunki klasowe w społeczeństwie.
W spotkaniu wzięło udział 7 klubowiczów.

DKK Staszów

03-10-2022, BPMiG w Staszowie