„Córka Stalina. Chciała być kochaną”

Dnia 16.03.2022 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Podczas spotkania dyskutowaliśmy nad książką „Córka Stalina. Chciała być kochaną” Elwiry Watały.
Jak na biografię Swietłany Allilujewej to w książce Elwiry Watały stanowczo zbyt mało Swietłany. Początek był obiecujący – autorka przedstawiła dzieciństwo córki Stalina i okres jej dorastania, po czym szybciutko porzuca swoją bohaterkę i pisze o Stalinie, o rozgrywkach politycznych, o różnych kobietach z otoczenia dyktatora, o jego coraz bardziej destrukcyjnych pomysłach i współpracownikach, którzy ślepo za wodzem podążali. Dopiero na sam koniec Watała wraca do Swietłany, dorosłej już kobiety, która po traumach przeżytych w dzieciństwie, nie potrafi ułożyć sobie życia. Sama Swietłana Alliłujewa (nazwisko po drugiej żonie Stalina), była rozkapryszona, rozleniwiona, wybuchowa, despotyczna, o wybujałym temperamencie seksualnym i pociągiem do alkoholu. Zapewne częściowo należy przypisać to genom, a częściowo warunkom, w jakich się wychowywała. Umarła w biedzie w domu spokojnej starości.
Na minus zaliczają się dosyć częste powtórzenia autorki. Tzn. czytamy parę razy to samo zdanie w różnych rozdziałach. Niezbyt ciekawym zabiegiem jest również zwracanie się do czytelnika „Drogi Czytelniku”.
W spotkaniu wzięło udział 7 klubowiczów.

18-03-2022, BPMiG w Staszowie